1. Jaki wpływ ma na miastenię przekwitanie u kobiet?

Nie ma badań na temat wpływu na miastenię okresu przekwitania u kobiet, a więc trudno wiarygodnie odpowiedzieć na to pytanie. U większości pacjentek (pacjentów) objawy miastenii łagodnieją w miarę trwania tej choroby i nie jest to tylko efekt leczenia, ale także przebieg naturalny tej choroby, który był obserwowany.

  • Mam pytanie odnośnie pogody: jak uchronić się od spadku siły i słabości w gorące lato?

Większość pacjentów z miastenią czuje się nieco gorzej podczas wysokich temperatur powietrza. Nie ma badań, które by to tłumaczyły. W wyższych temperaturach, np. podczas gorącego lata, konieczne jest odpowiednie uzupełnianie podaży płynów (około 2 l, nie wliczając kawy, bo działa odwadniająco) oraz w związku z większym poceniem się wskazane jest uzupełnianie poziomu potasu poprzez odpowiednią dietę, a także w razie wskazań  leki uzupełniające poziom potasu.

  • U mnie jest podwójne widzenie i męczliwość mięśni, nigdy nie miałam tak nasilonych objawów choroby, jak nieraz czytam. Czy może mnie to nie spotkać, czy dopiero wszystko przede mną?

Niektórzy pacjenci mają przez cały czas trwania choroby niewielkie i nie nasilone objawy miastenii. Stwierdza się u pewnego procenta chorych  naturalną (bez leczenia) remisję objawów, czyli ich ustąpienie. Niestety, nie ma możliwości oceny i prognozowania, jaki będzie przebieg miastenii. Poziomy przeciwciał, które występują w miastenii nie korelują z ciężkością choroby, czyli pacjenci z bardzo wysokim poziomem przeciwciał mogą mieć niewielkie objawy, a niektórzy pacjenci z niewielkim poziomem mają ciężki przebieg choroby.

  •  Czy ból mięśni nóg przy dłuższym chodzeniu to objaw miastenii?

Ból mięśni nie jest charakterystycznym objawem dla miastenii. W tej chorobie, jak wiadomo, występuje nużliwość mięśni, czyli ich zmęczenie, które jest odczuwalne nawet w spoczynku, ale charakterystycznie nasila się po wysiłku. Jeśli wysiłek jest zbyt duży w stosunku do aktualnego osłabienia wydziela się dużo kwasu mlekowego, który nie jest szybko metabolizowany i to może powodować ból mięśni nóg po dłuższym chodzeniu.

  •  Czy drżenie powieki tylko w powiece opadniętej, pomimo brania dużej ilości magnezu, to jest objaw miastenii?

Drżenie powieki nie jest charakterystycznym objawem miastenii. Drżenia powieki zdarzają się przy przedawkowaniu inhibitorów acetylocholinesterazy (Mestinon, Mytelaza) lub kiedy zaczyna się poprawa i ustępowanie objawów miastenii. Mięsień utrzymujący powiekę do góry (mięsień dźwigacz powieki górnej) jest niewielki i dlatego nawet niewielkie dawki tych leków mogą powodować drżenie. Należy także pamiętać,  że  pacjenci z przeciwciałami MuSK niekiedy źle reagują na ten rodzaj leków i występują objawy niepożądane, takie  jak drżenie.

  • Jakie badania krwi (i nie tylko krwi) powinniśmy wykonywać profilaktycznie jako miastenicy?

Nie ma szczególnych wskazań dla pacjentów z miastenią, jakie i jak często powinni przeprowadzać profilaktycznie badania krwi, badania moczu, czy badanie EKG. Należy w tej sprawie zwracać się do lekarza rodzinnego, który znając ogólny stan pacjenta powinien zlecać takie badania.

Natomiast są wskazania co do pacjentów z miastenią zażywających sterydy. Powinni badać poziom glukozy i potasu, wykonywać profilaktyczne badanie w kierunku osteoporozy. Pacjenci leczeni immunosupresyjnie wymagają kontrolnych badań: pełnego badania morfologii, badania enzymów wątrobowych. O częstości tych badań decyduje lekarz prowadzący leczenie w zależności od czasu trwania tego leczenia i stosowanych dawek.

  •  Podwójne, potrójne widzenie, obraz przedzielony na skos, odbicie obrazu na skos lub w bok do 30 cm odległości, nie ma tzw. obrazu jaśniejszego, oczopląs przy zmianie oświetlenia, 3d podczas jazdy autem, zatykanie uszu, twardniejący guz potyliczny, uczucie ciężkości oczodołu, przy pochyleniu w lewo problem się zwiększa, zaostrza, jednooczne widzenie zachowane, okulista stwierdził, że to powrót do dziecięcej wady po stanie zapalnym. Czy te dolegliwości wskazują na fakt przebadania się w kierunku miastenii? Rezonans głowy z kontrastem prawidłowy, poza polipem w zatoce szczękowej.

Zaburzenia widzenia w miastenii są wywołane osłabieniem siły mięśniowej bardzo niewielkich mięśni gałkoruchowych, które powodują skoordynowane ruchy gałek ocznych, co jest procesem bardzo skomplikowanym. W miastenii tylko niektóre z tych mięśni (mięsień) mogą być bardziej osłabione i gałka nie wykonuje prawidłowo ruchu,  co powoduje podwójne widzenie. W miastenii charakterystyczne jest właśnie podwójne widzenie, co można potwierdzić podczas specjalnego badania, które wykonuje okulista. Wyniki tego badania umożliwiają stwierdzenie, jaki jest rodzaj podwójnego widzenia i które mięśnie działają nieprawidłowo. Najczęściej nie ma „skomplikowanych” zaburzeń widzenia, takich jak opisane powyżej. Badaniem neurologicznym w przypadku podwójnego widzenia można stwierdzić nieprawidłowe ustawienie gałek ocznych, czyli zez i zaburzenia ruchów gałek ocznych – najczęściej brak pełnego ruchu podczas patrzenia do boków.  Inne opisane objawy jak „zatykanie uszu, twardniejący guz potyliczny, uczucie ciężkości oczodołu” nie występują w miastenii.